AZİZBEY ZEYTİNLERİ

1900’lü yıllardan bugüne…

Azizbey Zeytinleri firması olarak, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayarak, 1900’lü yıların başlarından bugüne devam eden misyonumuz, kalite çizgimizi korumak ve geliştirmek, kaliteli ürünler ve güvenli gıda üreterek, müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek ve hitap ettiğimiz pazarı büyütmektir.

Vizyonumuz; zeytinyağının en doğal haliyle tüketilmesini sağlamak için üretim sistemimizi her zaman dünya standartlarında tutmak ve zeytinyağı kullanımında tüketicilerin doğal zeytinyağını tercih etmelerini sağlamaktır.

GEMLİK'TEN SOFRALARINIZA

ÜRÜNLERİMİZ

Zeytin

Salamura, sele veya taş baskı zeytin çeşitlerimizle her damak tadına hitap ediyoruz.

Zeytinyağı

Salatanızda, zeytinyağlı çeşitlerinizde tadıyla ve aromasıyla fark yaratan zeytinyağımızla gurur duyuyoruz.

Yöresel Ürünler

Bursa-Gemlik yöresinden sizin için seçtiğimiz özel ürünleri sofralarınıza taşıyoruz.

6.000 Yıllık Hasat

Bundan binlerce yıl önce hangi insanoğlu, bu yabani ağacı aşılayarak daha bol, daha az acı, daha büyük ve yağlı zeytin taneleri elde etmeyi, yağını sıkarak günlük yaşamında kullanmayı başardı?

Bilimsel olarak kimse kesinlikle bilmiyor. Efsaneler dışında sadece varsayımlar söz konusu. Uluslar arası saygınlığa sahip Dünya Zeytin Ansiklopedisi yazarı Jose M. Blazquez “Zeytin yetiştiriciliği yaklaşık altı bin yıl önce Anadolu’da başlamıştır” görüşünü savunuyor ve bu bölgede eski dönemlerde yaşamış halklar içinde yalnızca Asur ve Babillilerin zeytincilikle ilgili bilgi sahibi olmadıklarına dikkat çekiyor. Ama zeytini ilk ehlileştirenler, üzüm, incir, nar, hurma gibi bir çok meyve ağacının ilk yetiştirildiği uygarlıklar beşiği Ön Asya’da, Suriye ve İran’ın kesiştiği yayda oturanlar olsa gerek. Persler, Mezopotamyalılar ve büyük olasılıkla Akdeniz’in doğusundan içeri Mezopotamya’ya kadar yayılan Suriyeli ve Filistinliler. 

Nitekim, Yakın Doğu’da zeytin yetiştirildiğine ilişkin en eski kalıntıların İsrail ve Ürdün’de kalkolitik döneme (M.Ö. 3700-3200) kadar gitmesi de bu tezi güçlendiriyor.
Bu halklar, tarım ve ticarete yatkınlıkları ve becerileriyle yabani zeytin ağacını aşıladılar. Onlara iyi bakarak, daha sık yapraklı ve daha çok yağ veren bir kültür bitkisine dönüştürdüler, çoğalttılar ve önce Akdeniz kıyı şeridi boyunca geliştirdiler, sonra da başka yerlere yaydılar. Zeytinin bir kültür bitkisine dönüşmesi, M.Ö. 4000’lerde gerçekleşti. Ancak, meyvasının sıkılıp yağının çıkarılması için yaklaşık 1500-2000 yıl daha gerekecekti. Gerçekten de, Tunç Çağı’nda Akdeniz’de zeytinciliğin yaygınlaştığı sadece zeytin çekirdeklerinden değil, bulunan yağ presleri, saklanan kaplar, vazo ve fresklere yansıyan artistik çalışmalarda ortaya çıkıyor.